RÖPORTAJ


Fatih Halı markası olarak son dönem çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

 

 

 -Fatih Halı olarak büyük taban vintage halılar hazırlıyoruz. Yine eski ve atıl halıları kullanıyoruz. Katma değeri yüksek ürünler ve standart olmayan ürünler yapıyoruz.  Ayrıca, yine trend olan bambu halılar satıyoruz. Bu anlamda Gaziantep'de üretici bir Firma ile Fatih Markası olarak bir koleksiyon hazırladık. Toptan anlamda yoğun olarak bu iki ürün başta olmak üzere faaliyetlerimize devam ediyoruz.

 

 

 Son dönem trend halıları Bambu ve Vintage halılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Halıda trendler buraya kayıyor diyebilir miyiz?

 

 

 -El halılarında modern üretim yapıldığı taktirde yoğun bir satış trendi yakalanabilir. Biz bu trendi eski kullanılmış halıları vintage haline getirerek yakalamaya çalıştık. Atıl halılar ekonomiye kazandırılmış oldu ve aynısı yapılamayacak çok özel halılar elde edilmiş oldu. Gaziantep Makine halısı ile bizim bu halılarımızdan ilham alarak malzemeleri yüzde yüz organik olan bambu halıları yaptı. Ayrıca halıya el işçiliği katarak kalitesini yükseltti. Halı sektöründe inovasyonu bambu ürünler ile Gaziantep yaptı. Dünya pazarında da şu anda yoğun ilgi görüyor. Sanırım önümüzdeki birkaç yıl daha bambu halılar çok satacak.

 

 

 Sultanahmet ve Kapalıçarşı bölgesindeki halı mağazaları turizm sektörü ile paralel olarak çalışıyor.  Son dönem Turizm sektörünü ve 2020 yılı hakkındaki öngörülerinizi paylaşır mısınız?

 

 

 -Kesinlikle turizm sektörü ile perakende halı pazarı birlikte çalışıyor. Son 3-4 yıldır turizm ve halı sektörü çok düşük bir seviyede sezonlar geçirdi. 2019 yılı itibari ile turist sayısındaki artış halı de olumlu yönde etkiledi. 2020'de ise hem ziyaretçi sayısı açısından hem de turist kalitesi açısından daha canlı bir sezon geçireceğimize inanıyoruz.  Ayrıca, Galataport limanının açılması ile gemi turizminin de bu canlılıkta etkisi olacağına inanıyoruz.

 


 Sektöre fuarların katkısı nedir? Sizin katıldığınız fuarlar ve bu fuarlar hakkındaki değerlendirmelerinizi dinleyebilir miyiz?

 

 

 -Halı sektörü için fuarlar çok önemli buluşma alanlarıdır. Fatih Halı olarak yıllarca uluslararası fuarlarda bulunduk, bundan sonra da yer alacağız. Ancak son birkaç yıldır fuarlardaki verimlilik düştü.  Online alışverişler arttı. Artık Fuarlar kadar online satışlar da bizim sektör için önemli bir platform.  Halıcılar olarak e-ticarete daha çok önem vermemiz gerektiğini düşünüyoruz.